ÚN ROZKOŠ

Jsem mile potěšen, že se ti dostal do rukou tento velký průvodce po údolní nádrži Rozkoš. Je to jedinečný průvodce, který představuje komplexní balíček aktuálních informací o této dnes skoro by se dalo říct i legendě.

Průvodce v prvé řadě je zaměřený na rybáře, ale stejně tak si v něm najdou informace milovníci vodních sportů, cyklisté, turisté a ve finále kdokoliv kdo si přijel odpočinout k našemu „Východočeskému moři“.

Struktura průvodce je zvolena tak aby si čtenář vždy našel rychle a spolehlivě informace, které právě hledá. Proto je celý průvodce rozdělen do bloků:


Představení a historie nádrže

Techniky rybaření

Ubytování v okolí nádrže (kempy, tábořiště, penziony)

Kde a co je možné koupit (potraviny, suvenýry, rybářské vybavení)

Vodní sporty, které je možné provozovat (půjčovna vybavení - lodí)

 Zajímavosti v okolí. A že jich opravdu není málo.
Na základě těchto informací Vám tento průvodce zaručuje prožití skvělé dovolené v tuzemsku, plnou bohatých zážitků a radostí.



Autor

jsem rád, že Vás mohu pozdravit v rámci tohoto průvodce po ÚN Rozkoš. K napsání této drobné knížky jsem dospěl z toho důvodů, že ačkoliv je „Východočeské moře“ stále a pravidelně navštěvováno, tak bohužel ne každý návštěvník využije všech možností, které tato nádherná lokalita nabízí.

Osobně aktivně navštěvuji Rozkoš již více než čtvrt stolení a do dnešních dní mě nepřestává překvapovat. A Velmi rád Vám předám své zkušenosti aby Váš výlet či dovolená k této krásné vodě dopadla úspěšně .


Průvodce - ÚDOLNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ - Historie
První představy o vzniku obdobného díla vznikla již v roce 1924 s tím, že se bude jednat o vyrovnávací nádrž (v dobách sucha bylo možné pomocí systematického upouštění zvednout hladinu vody na řece Labi) a současně i ochrana před povodněmi na řece Úpě.

Samotná stavba údolní nádrže byla zahájena v roce 1951 a 1952 byla stavba přerušena. Opětovné zahájení stavby připadlo na rok 1964 a v roce 1972 již byla zkušebně napuštěna.

Díky výstavbě tohoto vodního díla bylo nutné zrušit dvě sídelní osady a to vesnici Domkov, která díky výstavbě nádrže zcela zanikla a osada Šeřeč, která se zachovala již ve zredukované podobě.

Již při zběžném pohledu z dálky není pochyb o přezdívce této nádrže a to „Východočeské moře“, které zabírá plochu o přibližně 1001 hektarech půdy. Jako taková patří zaslouženě za osmou největší přehradu v České republice. I další technické parametry jsou zajímavé jako třeba samotná hráz měří 412,5 metru a šířkou 8,5 metru a nakonec maximální výškou hráze nad základem 26,4 metru.

Objem nádrže je obrovských 76,154 mil. Kubických metrů vody. Samotná nádrž je zásobena vodou z převaděče z řeky Úpy o vzdálenosti 2,34km. Z hlavní hráze je voda z přehrady vypouštěna Rozkošským potokem o délce 3,49km do řeky Metuje (sám Rozkošský potok je samostatným rybářským revírem).

Přehrada sama o sobě je rozdělena tzv. Roveňskou hrází o délce 1,7km, která dělí přehradu Rozkoš na dvě samostatné nádrže (samotná Roveňská hráz funguje jako ochranná ptačí rezervace). Menší nádrž „Roveňská“ vděčí za svůj název rybníku, který zde kdysi býval. Tato menší hráz zastává úlohu sedimentační nádrže. Po celý rok bývá její voda zbarvena do hněda, nádrž je poměrně mělká a zarostlá vegetací. Naopak větší jižní nádrž ukrývá po celý rok zpravidla krásnou čistou vodu. Tato nádrž je větší a takové navštěvovanější.

Rozkošská nádrž obecně patří mezi mělké nádrže a největší hloubka se vyskytuje u hlavní hráze. S tím, že průměrná hloubka je 10 metrů, ale s takovou hloubkou v blízkosti břehu setkat nelze.






Další specifika nádrže a její využití:



Rybaření: Pouze v určených úsecích (více informací v kapitole místa k rybaření)

Plavání / koupání: Z hygienických důvodů doporučujeme velkou jižní nádrž

Vodní sporty: Vodní skútry, jachting, kitebording, windsurf i potápění

Nudapláž: Pouze neoficiální na počátku Rovnenské hráze (na kamenech)



 

Zeleně označený úsek je povolený pro rybolov a naopak červený úsek je zapovězen rybaření. Místa určená pro rybaření jsou označena cedulemi, ale vždy doporučuji se optat. Příkladem může být cca 100 metrů dlouhý úsek v Surfcentru, kde je zakázáno rybaření až tato informace není zanesena v platném rybářském řádu.

Úsek, která patří k ÚN Rozkoš je tzv. Rozkošský potok, která spadá pod revír METUJE 1 (451 048) a je možné na něm lovit od hráze až do ústí řeky Metuje, která se v Jaroměři stéká s Labem.



Praktická poznámka
Povolenku k rybolovu můžete zakoupit od 1.1. – 31.12. přímo v Auto kempu Rozkoš. Bližší informace na adrese www.atcrozkos.cz



 



PLAVANÁ na ÚN Rozkoš
Pro vášnivé rybáře, kteří se věnují plavané ať již závodně nebo rekreačně, tak přehrada Rozkoš nenabízí takové možnosti jako okolní vody. Je to dáno tím, že Rozkoš patří mezi poměrně mělké vody a tak je třeba nahazovat poměrně daleko. Z toho důvodu převážná část rybářů se na přehradě věnuje položené (kaprařina, klasická položená či feeder). Ovšem pokud najdete pár mít kde až do vody pokračuje travní porost, tak tam jsou zajímavé šance i pro plavanou (oblast Šeřeč). Obecně lze s úspěchem lovit i pod převislými větvemi stromů v místech kde je hlubší voda. Dalším místem vhodným pro plavanou je zatopený lesík v areálu tábořiště (Surfcentrum U Milana).

Obecně lze říci, že díky citlivosti plavané jde dosáhnout poměrně zajímavých výsledků, ale problém nastává s kolísáním hladiny, kdy vhodná místa jsou bez vody. Specialisté používající dlouhé „match“ pruty s těžkým průběžným waglerem mohou zkoušet prochytávat vzdálenější místa od břehu. V těchto místech již mohou se setkat s rybami, které se běžně loví na feeder. Obecně moc nedoporučuji vyrazit na přehradu Rozkoš s myšlenkou, že se zde budete celý pobyt věnovat plavané.






POLOŽENÁ na ÚN Rozkoš
Tradiční položená je prvotní styl, ze kterého vychází techniky jako je feeder či specializovaná kaprařina.

S tím, že na přehradě najdete spoustu rybářů věnující se právě položené. Všech věkových skupin. Položená je královnou technik na Rozkoši.

Ne všichni co mají „kaprové“ pruty musí být všichni kapraři. I když pravdou je, že zpravidla vždy bývá hlavní lovenou rybou kapr. Položení patří mezi poměrně úspěšné a efektivní metody k lovu menších kaprů a dalších ryb jako mohou být cejni, líni nebo plotice.

Oproti specialistům na lov kaprů se používají na přehradě krmítka se dvěma návazci, na které jsou nastraženy měkké nástrahy jako je kukuřice, chléb, rohlík, rohlíkové boilies a různá těsta vlastní výroby. Pokud jsou dodrženy zákonitosti, které jsou nutné pro lov (směr větru, teplota, aktivita ryb), tak i klasická položená je úspěšnou technikou lovu. Oblíbeným cílem rybářů lovící na položenou jsou i dravé ryby a tak bývají úlovky rozšířeny o candáty, sumce, okouny, štiky i úhoře. Rybí obsádka je poměrně bohatá a tak každý se může pokusit ulovit svoji vytouženou rybu. V případě lovu dravců je nejoblíbenější lov na položenou s mrtvou rybičkou. V případě lovu sumců je zajímavou nástrahou i živá rybka na montáži s podvodním splávkem. A to že se sumcům na položenou rybáři věnují je viděl každým rokem, kdy se rozrůstají stavy sumcařů na přehradě. V případě tradičních rybářů je stále nejpopulárnějším úlovkem kapr, který je vyhledáván s maximálním důrazem. Není od věci se zmínit i o historickém faktu, že právě to byl kapr z UN Rozkoš, který po několik dlouhých let byl uznán jako největší kapr ulovený v České republice. To do jaké míry byl tento úlovek nadhodnocen se dosud vedou vášnivé diskuse z řad odpůrců i příznivců. Ať pravda je na jakékoliv straně, tak kaprů si na přehradě dozajista do sytosti užijete dostatečně.






FEEDER na ÚN Rozkoš
Pokud si chcete lov na přehradě skutečně užít, tak feeder je jednoznačná volba. Díky jeho univerzálnosti a řekněme neselektivitě můžete feedrovou technikou lovit jakékoliv ryby. Nejen kaprovité, ale při výměně nástrahy bude feeder velice účinný i na dravce jako jsou okouni či candáti. Někdy se nechá přemluvit i úhoř. Ovšem běžným vašim úlovkem budou tři nejtypičtější ryby na celé přehradě. Jedná se o kapra, cejna a plotici. Tyto ryby jsou na přehradě široce zastoupeny v bohatém množství.

Ve všech výše jmenovaných případech jde o ryby vděčné za jakoukoliv nástrahu a tak není třeba výrazně experimentovat. Jako doporučené nástrahy uvádíme jednoznačně sladkou kukuřici z plechovky nebo masný červy.

Pokud jde o konkrétní lokalitu pro lov na feeder, tak doporučujeme malou „odkalovací“ nádrž. Je poměrně mělká a ne tolik vhodná pro další techniky lovu oproti plavané případně klasické položené. Na malé nádrži budete mít dostatečný klid. Konkrétní úspěšné a klidná místa se vyskytují pod domovem důchodců a případně na druhé straně přehrady směrem od vesnice Kleny. Od vesnice Kleny je již blízko vesnička Šeřeč, kde se nachází dělící hráz celé přehrady. V těchto místech si můžete vyzkoušet lovit na obou přehradách.


Velké vlny vám mohou lov na feeder velmi znepříjemnit. Ovšem při vlnách je rybí aktivita zpravidla na maximu.

LOV KAPRŮ (KAPRAŘINA)
Dovolím si tvrdit, že lov kaprů na Rozkoši patří mezi nejoblíbenější rybolovné techniky. A aby ne. Každý rok přehrada vydá nejednoho velkého kapra. Co se bohužel stává je, že velcí kapři jsou z přehrady odvážení nejen jako „potravina“, ale i jako obchodní artikl do privátních vod. Samotný lov na přehradě není jednoduchý i z těch důvodů, že na takto rozlehlou vodu je zakázáno využívat čluny i zakrmovací loďky. Stejně tak je zakázáno stanování i bivakování. Ale pokud budou všichni rybáři férový, tak i na odhozové vzdálenosti si lze velmi dobře zachytat.

Postupným časem se na přehradě s velkou oblibou používají standartní kaprařské techniky, ale stejně tak i návnady a nástrahy. Ovšem vedle boilies a pelet je stále úspěšná klasická kukuřice, která je vhodná s dalším partiklem na plošné zakrmení. S tím ať se povídá cokoliv, tak ryb na přehradě je stále dost. S tím, že určitě je čím dál těžší ulovit pěkné kapry. Ty zde jsou, ale dost často se stávají objetí místních rybářů. Bohužel v současné době kdy je tento průvodce psán se ani neuvažuje o zavedení horní hranice při které by bylo povinností kapra nad horní mírou pustit zpět do vody.

Pro lov kaprů je ideální na nádrži najít místa kde se velcí kapři vyskytují. Jedním z těchto míst je dělička, ze které je rybolov zakázán, ale je možné lovit z výběžků, které k samotné děličce vedou. Dělička je tvořena kamennou stěnou, která je ideálním místem kde se hromadí potrava.

Obecně dobrý místem je velká nádrž, která má čistější vodu, která v tomto případě je ku prospěchu samotného lovu.

Další a jedním z nejdůležitějších faktorů je směr větru. Je to poměrně méně známá skutečnost, ale zkušení rybáři na

Rozkoši to znají a samo o sobě je to snadné si ověřit. Jako velkou pomůcku v tomto případě považuji užitečnou službu WindGuru (http://www.windguruspot.cz/114), která aktuálně aktuální směr větru a tím tak zjednoduší výběr lovné místa na nádrži.

Až na několik výjimek je dno nádrže poměrně jednotvárné, ale najdou se i zajímavá místa, ale to již po hodinách prozkoumávání dna echolotem či akvaskopem. Vzhledem k migraci ryb je zajímavou alternativou založit krmné místo v blízkosti našich montáží. A vzhledem k zákazům je nejvhodnější forma zakrmení klasická kobra a nebo v případě zakrmování method mixem a partiklem přijde vhod zakrmovací raketa. Dobrou a velmi úspěšnou pomůckou je PVA materiál, který bezpečně dopraví návnadu k blízkosti háčku. Osobně rád používám PVA nit či PVA pásku. Oboje umožňuje v blízkosti háčku nastražit půlky či celé boilies nebo pelety. Tato skromnou nástrahu rád používám na větší kapry, kteří zpravidla se pohybují jako samotáři nebo z dálky pozorují jiné hejno. Proto i na Rozkoši bývá zajímavé založit falešné krmné místo kam se poměrně rychle dostanou plotice, cejni a menší kapři. A v okolí tohoto místa je dobré položit svoji montáž. V každém případě se vyplatí i experimentovat. Ryby je mnohdy nutné překvapit.

Pravdou je, že lov kaprů na Rozkoši již svá nejlepší léta má za sebou, ale pořád je to nádherná voda, kde se dají ulovit pěkní kapři, kteří udělají nejednomu rybáři radost. Pionýrské časy, kdy přehrada byla obsypána předními českými i zahraničními kapraři.

Dnes jsem špičkový rybáři spíše jezdí z nostalgie a trochu je to i škoda. Pravděpodobně díky lepší ochraně by mohla být přehrada Rozkoš opět Mekkou kaprařů z celé Evropy, ale za současné situace bude postupně, ale jistě o své největší bohatství přicházet. O to jak to s Rozkoší a kapry bude vypadat za pár let je na každém z nás.




 
PŘÍVLAČ na ÚN Rozkoš
Přívlač se za poslední roky na přehradě výrazně rozšířila a stejně tak získává dobré výsledky. Přeci jen je to asi nejsportovnější způsob lovu dravých ryb obecně a je to jedna z výjimek lovu ryb na Rozkoši. Nejrozšířenější techniky jsou poziční rybaření a tak není možné vždy efektivně zasáhnout do migrujících hejn. Zatímco menší ryby se sdružují na svých stanovištích, tak ty větší mají tendenci se přesouvat na atraktivní loviště. A jedním z těchto míst je malý poloostrov u „kostela“ ve Lhotě. Místo je zajímavé nejen se zde voda prudčeji klesá do hloubky, tak i nemalé množství pařezů je atraktivním pro dravé ryby. Na Rozkoši se nejvíce loví okouni a candáti. Ty následují velice pěkné úlovky bolenů. Menší množství se uloví štik, ale mezi nimi i ryby, které jsou značně nadprůměrné. I přes množství menších sumců nemám žádné bližší informace o jejich ulovení na přívlač. Sumci se zpravidla uloví při cíleném lovu sumců nebo jako nečekaný úlovek při lovu úhořů.

Vzhledem k tomu, že není možné lovit z lodi, tak je třeba se připravit na to, že bude potřeba delších náhozů. Osobně jsem si oblíbil přívlačový speciál o délce 300cm. Ovšem bohatě postačí standartní 270cm. V nouzi i kratší, ale vzhledem k poměrně mělké vodě nelze očekávat úlovky v blízkosti břehu. Ovšem samozřejmě platí i výjimky, které potvrzují pravidlo. Osobně mám dobré zkušenosti z „malé“ Rozkoše, že pod stromy kde se jejich větve dotýkají vodní hladiny se schovávají drobné rybky, které jsou snadnou kořistí dravých ryb. Mnohokrát jsem se setkal i s tím, že menší štika si z jara doplula na mělčinu, kde dováděl rybí potěr. To samé jsem mohl sledovat u menších okounů. Co každopádně vévodí jsou velcí boleni, kterým pohyb v blízkosti břehu či dokonce lidí vůbec nevadil. Často jsem měl možnost sledovat opravdu velké boleny lovící při břehu, ale v době či místě kde/kdy byl lov dravých ryb zapovězen.

Ačkoliv zde zmiňuji výjimky z praxe, tak přívlač na rozkoši považuji za fortelnou práci. A až na působnost štěstiny platí, že každá dravá ryba vyvláčená z přehrady je odměna za úmornou práci v podobně stovek náhozů na jednu ulovenou rybu. Každopádně díky tomu je přívlač oblíbená a to i na údolní přehradě Rozkoš.




UBYTOVÁNÍ V OKOLÍ PŘEHRADY
Název kde kontakt / odkaz


Surf centrum u vody www.surfcentrum.cz


Hotel Valentina 1 km http://www.rozkos-hotel.cz/

Penzion Wolf 500m http://www.penzionwolf.cz/

Penzion Rozkoš u vody http://www.ubytovanirozkos.cz/

Camp Pohoda 200m richardhanus@seznam.cz

U Kamenné ryby 250m www.ukamenneryby.eu


Bohuslav Simon 300m ubytovanicarmen@seznam.cz

Penzion Tropical 450m www.tropical.cz

Areál Pauli 650m http://www.arealpauli.com/

Kon – Tiky 700m www.kontiki.webnode.cz



Vl. Luštinec 850m +420 605 818 927
Penzion Ronox 400m www.penzionronox.cz

Vila Čerych 850m www.vilacerych.cz

U Jehlanu 700m www.pensionlhota.cz

Ve statku 1700m www.hostinecvestatku.cz

Penzion R 1000 m www.penzionr.cz






OBCHODY V DOSAHU

kde otevírací doba
Penny Market V centru Č.S. 7:00 – 20:00


Potraviny Verner V centru Č.S. 7:00 – 18:30



Konzum V dosahu 7:00 – 17:30


BLÍZKĚ ČERPACÍ STANICE
Benzina Česká Skalice 6:00 – 20:00



Tank Ono Vysokov nonstop
Prisped, s.r.o. Nahořany 9:00 – 17:00



Tomegas (LPG) Kleny nonstop




RYBÁŘSKÉ POTŘEBY V OKOLÍ
Rybářské potřeby, E. Beneše 290, 55203 Česká Skalice

Ivana Kratochvílová - Linda, Jaromírova 62, 55101 Jaroměř

Falkar, Nad stadiónem 1319, 54901 Nové Město nad Metují

VOOS-olověné zátěže a krmítka, Kotěrova 830, 54701 Náchod

Rybářské potřeby, Kamenice 86, 54701 Náchod

RYBÁŘSKÉ POTŘEBY PAVELKA, Hostovského 265, 54931 Hronov

ADLER, Nám.F.L.Věka 33, 51801 Dobruška




 

DALŠÍ MOŽNÉ AKTIVITY NA ÚN ROZKOŠ


PLACHTĚNÍ - lodě
Ne náhodou se přehradě říká východočeské moře. Při prvním setkání s přehradou máte pocit, že nestojíte u sladkovodní nádrže, ale na pláži u moře. A právě proto i z toho důvodu je přehrada vyhledávána turisty, kteří oproti rybaření vyhledávají možnost si probrázdit vodu se svojí lodí. Pro ty co se chtějí proplout či přivézt si svoji loď se určitě budou hodit následující informace.

Přístaviště: s nepravidelným provozem je jednou z možností jak si užít okružní plavbu po „malé“ Rozkoši. Přístaviště se nachází v areálu ATC kempu u České Skalice.

Jachtklub : Velká marina kde je možné zakotvit svoji loď. TJ Slavia Jachting byl založen již v roce 1969 a od té doby se jachtaři postarali o skvělou infrastrukturu celé mariny. Jachtklub pořádá na přehradě až 6 závodů ročně, kterých se můžete zúčastnit a nebo navštívit prostory klubu. V areálu je možné se ubytovat v buňkách či ve stanech za nevelké peníze. Kompletní ceník včetně úhrad za služby ohledně kotvení lodí naleznete zde http://www.jachting.unas.cz/ .





WINDSURFING – KITESURFING
Přehrada díky své poloze i rozlehlosti je přímo stvořena pro ty sportovce co se věnují windsurfingu nebo novějšímu kitesurfingu. Pravděpodobně nejlepší lokalitou kam zamířit na přehradě je SURCENTRUM U Milana, které se nachází poblíž Velké Jesenice. Jedná se o rozlehlé tábořiště, které můžete využít pro své karavany, obytné vozy i stany. Ve směs za lidové ceny. Kromě ubytování můžete využít půjčovnu vybavení pro surfing a nebo se zapsat do surfingové školy. Bližší informace naleznete na http://surfcentrum.cz/.

Po domluvě je možné i na pozemku tábořiště umístit si svůj karavan případně i loď. V tábořišti je možnost spustit loď na vodu.





POTÁPĚNÍ
Přehrada Rozkoš je i navštěvována potápěči. Jako nejvhodnější se jeví „velká“ přehrada, která má tendenci udržet si čistší vodu a tak je možné pozorovat podvodní život. Potápěči se zpravidla zaměřují na oblast okolo sádek, kde bývají k vidění i velké exempláře dravců. Obdobným místem jsou oblasti nedaleko jachtklubu, kde je možné také pozorovat zajímavé chování ryb. Pokud nemáte zájem pozorovat ryby můžete se věnovat hledání zatopených vesnic, které museli ustoupit před vodní nádrží.






KOUPÁNÍ I NATURISMUS
Koupání je možné v místech kde jsou k tomu určené pláže, každopádně koupání chtivý turista nebude od vody vyháněn, ale je třeba vzít na vědomí, že na mnoha místech okolo břehů jsou dominantní rybáři. Proto doporučuji využít pláží přímo v kempu, jachtklubu či tábořišti v Surfcentru. Pokud vyznáváte naturismus, tak na přehradě Rozkoš naleznete dvě pláže, které jsou určeny pro milovníky koupání se na „ostro“. Původní „pláž“ je přímo na děličce nedaleko obce Šeřeč. Druhou poměrně komfortnější pláží je prostor po pravé straně hráze. Jedná se neoficiální pláž, která není placená. Plavci jsou smíšení s převahou naturistů. Z pláže je možné pozorovat sádky, které jsou na druhé straně zátoky u hráze.




ZAJÍMAVOSTI V OKOLÍ PŘEHRADY
Nejen přehrada vás zaujme svoji rozmanitostí. A proto i níže skromný výpis možností jaká místa na Náchodsku navštívit. Je až neuvěřitelné kolik památek a zajímavostí můžete najít na poměrně malém prostoru. Takže pokud již budete sytí přehrady, tak doporučuji navštívit alespoň nějaké památky a zajímavosti Náchodského okresu.

Ratibořice jsou známe již z povinné četby jakožto bydliště románové Babičky. Kromě letní podívané je zajímavý i velikonoční a adventní program. Kromě starého bělidla zde najdete i mlýn, Viktorčin jez, hájovnu a v neposlední řadě samotný Ratibořický zámek kde bydlela sama kněžna Kateřina Zaháňská.

Česká Skalice je nejbližším městem přehrady Rozkoš. Nejenže bude asi vašim nebližším bodem kde bude možné doplnit potraviny, ale pokud stejně tak můžete navštívit Barunčinu školu, městské muzeum, které nabídne stálou expozici věnovanou Boženě Němcové, ale také i památku na Prusko Rakouskou válku z roku 1866. Dále můžete shlédnout i expozici, která je věnovaná textilu.

Náchod je okresním městem a tak kromě obchodů nabízí další možnosti jak rozšířit poznání o malebném Náchodském okrese.

Opevnění na Náchodsku je smutnou vzpomínkou německé okupace. Po okolí města jsou rozmístěny stovky bunkrů různých velikostí. Nejznámějším je jistě pevnost Dobrošov, která se svými kilometrovými chodbami tvoří složitý obraný systém. Naopak nejzachovalejší s trvalou expozicí a dobovou technikou je vojenský srub Březinka, který dokonce vydržel pokus o zničení německých zbraní a tak celé opevnění bylo i protivníkem uznáno jako velice zdařilé. Jednou z největších kulturních památek Náchodu patří náchodský zámek, který ční nad městem a dává pozor na jeho obyvatele. Po cestě od zámku se můžete zámeckou alejí projít až ke hřbitovu padlích v Prusko-rakouské válce z roku 1866. Tento hřbitov je jedním z mnoha v okolí, který je zasvěcen padlím vojákům.

Nedaleko města Náchoda, ale již za hranicí Česko-Polskou můžete navštívit vyhlášenou tržnici, kde kromě textilního zboží můžete zakoupit i výborné polské uzené ovčí sýry, skvělé čerstvě uzené makrely, ale i jiné výrobky z ryb. Pokud již budete na tržnici, tak není nad to si projít krásné lázeňské město Kudowa zdrój a dojít až do udržovaných lázní. Určitě doporučuji se zastavit na místních „rybářských baštách“ a ochutnat čerstvého pstruha, kterého si můžete sami ulovit.


ROZKOŠSKÉ KULINÁŘSKÉ SPECIALITY
Okolo přehrady můžete narazit na několik restaurací, kde se vaří česká i „světová“ kuchyně. A stejně jako všude, tak i na Náchodsku existují speciality, které pravděpodobně nejen že neznáte, ale určitě Vás překvapí. Každopádně ač se jedná o netradiční kombinace surovin, tak věřte, že pokud si takové jídlo objednáte, že budete zklamaní. Pro úplnost této kapitoly přikládáme i recepty na jednotlivé speciality.



PAVLIŠOVSKÝ ŘÍZEK



Velmi tradiční a oblíbený hospodský recept, který má údajně původ od sudetských Němců, kteří měli poprvé spojit řízek, knedlík a kysané zelí.
Suroviny (tovary): Smažený vepřový řízek, dušené kysané zelí a houskový knedlík.

Postup: Klasický smažený vepřový řízek, dušené kysané zelí a houskový knedlík. Tato skladba je velmi oblíbená v okolí Náchoda, kde se nazývá Pavlišovský řízek a v okolí Trutnova se jmenuje Úpický.

Cena cca 50 – 120Kč/ za porci.





NOVOPATSKÝ DRAHOKAM
Tento pokrm je velmi zajímavý a není jen dominantou Náchodska, ale lze konstatovat, že bývá více méně znám po celém Královehradecku. Rozmary kuchaře vytvořili zajímavou, leč velmi chutnou kombinaci, která je skutečně výjimečná. Suroviny (tovary): Poctivý hovězí guláš s knedlíkem, cibule a tatarská omáčka.

Postup: Servírování se provádí tak, že do porce guláše je přidána tatarská omáčka s cibulí, která je pokrájena na tenká kolečka. Velmi jednoduché a prudce jedlé. Doporučujeme vyzkoušet a nebát se velmi netradiční kombinace.

Cena cca 60 – 90Kč/ za porci.



SMAŽENÉ PIKANTNÍ BÝČÍ ŽLÁZY



Ano čtete správně. Ne snad, že by se jednalo o specialitu přímo z okolí Náchoda, tak od Rozkoše nedaleké restauraci „Na Bojišti“ se od nepaměti servíruje. Pravdou je, že se jedná o pokrm, který si musí najít svého strávníka a je pravděpodobné, že ještě dlouho bude pouze místní specialitou gurmánů.
Suroviny: 500g býčích žláz, 500ml mléka, 2 pl. Chilli omáčky, sůl, hladká mouka, vejce a strouhánka.

Postup: Býčí žlázy si rozkrojíme, očistíme a naložíme na noc do mléka. Býčí žlázy opereme, osolíme a potřeme chilli omáčkou, necháme v lednici odležet aspoň 2 hodiny. Obalíme v trojobalu (neoplachujeme chilli) a usmažíme.







RESTAURACE V OKOLÍ NÁDRŽE
V okolí přehrady je poměrně dost restaurací, kde dostanete klasické hospodské jídla. Pokud máte chuť si trochu zaexperimentovat, tak doporučujeme vyhlášenou restauraci TROPICAL, která stojí u převaděče. Restaurace se pyšní jídelníčkem o 2000 položkách. Takže než si vyberete, tak to chvilku dá práci. Dalším zajímavým kulinářským bodem bude určitě BABIČINA ZAHRÁDKA. Jde o restauraci ve francouzském duchu. Která se nachází přímo v centru města Česká Skalice. A dalším zajímavým a ověřeným středobodem kulinářského umění je SKOLOVNA v České Skalici, která se řadí mezi nejlepší restaurace v okolí. Restauraci najdete nedaleko vlakového nádraží.

Tím že se nacházíte v Podkrkonoší a do Orlických hor coby dup, tak musíte trochu počítat s hutnou a těžkou stravou. Ač se většina restaurací i hospod snaží podávat i něco málo salátů či lehčích jídel, tak zpravidla na jídelním lístku objevíte velmi kalorické bomby. Každopádně se jich nelekejte a pokud jste na dovolené, tak si ji užijte se vším co k ní patří. K tomu je namístě doporučit pivo z místních pivovarů. Nejčastěji se setkáte s náchodským Primátorem, broumovským Opatem, trutnovským Krakonošem, královedvorským Tamborem a v neposlední řadě i pivem u Nové Paky. Není v možnostech tohoto průvodce zmínit i množství minipivovarů. Místní jsou na svá piva hrdí a při volných chvílích jej s láskou konzumují.

Využijte návštěvy Náchodska a ochutnejte místí gastronomické speciality, ale i výborné pivo.



ZÁVĚR

Jsem rád, že jste došli v průvodci až k závěru. Tímto bych vás rád pozval k nám na úžasnou přehradu, která vám splní veškerá rybářská přání. V okolí se můžete podívat na zajímavé památky. Ochutnat svéráznou kuchyň a hlavně si odpočinout třeba v některé z mnoha hospůdek.

A na úplný závěr několik zajímavých odkazů:


Počasí v Náchodě
http://pocasi.seznam.cz/nachod









Webkamery přehrada Rozkoš (surfcentrum)
U recepce: http://surfcentrum.cz/showpage.php?name=kamera_recepce


Meteo stanice a měření větru: http://www.windguruspot.cz/114




Žádné komentáře:

Okomentovat

Ultra dělitelný láčák z Aliexpressu

Již delší dobu jsem pokukoval po prutech na Aliexpressu ... sice jsem dosud byl pro značkové a kvalitní proutky s jménem renomované značky, ...