Touto tématikou jsem se začal zabývat poměrně nedávno. Ačkoliv o přežité v přírodě jsem se zajímal dlouho, tak řešení problémů v případě úplného nebo krátkodobého systému či vlastní civilizace. V podstatě se jedná o přípravu na dobu kdy z nějakého důvodu nebude možné si jít do obchodu koupit zboží XY. Samozřejmě jde primárně o léky, potraviny, hygienické potřeby ...
Kdo je vlastně PREPPER: jde o člověka nebo komunitu lidí, kteří očekávají zvrat sytému nebo chtějí být připraveni na přírodní katastrofy. Tito schraňují trvanlivé potraviny, vodu, palivo, lékařský materiál či cokoliv co by jim mělo pomoci se krátkodobě či dlouhodobě mělo pomoci přežít bez ohledu na pomoc společnosti.
Z mého pohledu je trochu rozdíl mezi tím na co se připravují preppeři za oceánem, Asii a co můžeme očekávat u nás v České republice. Proto menší pozornost věnuji válce, atomové zkáze, biologickému zamoření a dalším katastrofám jako pád vesmírného tělesa nebo snad i "válku světů".
Osobně spíše se zaměřuji za ty části, které jsou paradoxně nevýznamné oproti výše uvedeným, ale mohou mít tragický dopad. Podívejme se na ně trochu blíže ...
Blackout:
pod tímto anglickým pojmem je specifikován jako globální či lokální výpadek proudu. Paradoxně tento problém v 21. století považuji za největší. Není nebezpečný přímo ... vždyť před dvěma stoletími člověk elektřinu takřka neznal. Ovšem dnes je situace naprosto opačná a každý jsme na ni závislý. Od výroby a skladování potravin, čerpání vody a výrobu čehokoliv ...
Příčiny: globální či lokální povodně, zemětřesení, větrná smršť, sluneční erupce, elektromagnetický puls (důsledek použití atomové zbraně) nebo i sabotáž rozvodné sítě. Příčin může být mnoho, ale důsledek může být fatální. O tom jak zdrcující bude je délka výpadku a jaká pomoc může přijít.
Důsledky: asi každého v prvé řadě napadne, že si nerozsvítí, nenabije si svůj telefon, budou se kazit potraviny v lednici/mrazničce, pokud máte domácí vodárnu, tak vám nepoteče voda, kdo vytápí elektřinou bude odkázán na jiné zdroje. Pokud na elektřině vaříte máte také šlus. A to samozřejmě není vše ... elektřinu potřebují ke svému chodu obchody, nemocnice, útvary jako jsou policie, hasiči i armáda. Všichni mají samozřejmě své rezervní zdroje, ale ani ty nejsou nevyčerpatelné.
Nestabilní politický systém/převrat:
ačkoliv žijeme v demokratickém zřízení, tak převážkou část dějin obyvatelé žili pod nadvládou jiných silnějších či spíše mocnějších národů. Stačí si vzpomenout na převrat z monarchie na republiku. Posléze díky okupaci republika na protektorát. A následně opět z protektorátu na totalitní republiku v područí rudého bratra. A následně z totality opět na demokratické zřízení. A to vše se dalo stihnout za jediné století. Takže domnívat se, že vývoj se zastavil je trochu naivní. To jestli to bude pro obyvatelstvo k lepšímu či naopak je otázkou.
Příčiny: rozpolcení národa mezi dvě a více silných politických skupin, občanské nepokoje, občanská válka, okupace jiným národem ...
Důsledky: nastane situace, která bude pravděpodobně dočasná, ale člověk nebude moci svobodně cestovat, nakupovat, pravděpodobně nastane inflace takového rozměru, že peníze nebudou mít žádnou hodnotu. Člověk bude do jisté míry odkázán na státní zřízení, a díky tomu bude omezen na svých právech.
Dalších příčin proč může být vám nebo vaší rodině pěkně krušno je spousta. Na něco se dá připravit a na něco ne. Přesto není radno spoléhat na to, že nám někdo jen tak pomůže až půjde do tuhého. Lidská mentalita je taková a tak v prvé řadě každý bude se snažit obstarat vše potřebné pro sebe, svoji rodinu nebo svoji komunitu. Začne rabování obchodů, nepokoje, které pravděpodobně nebude nikdo krotit. Z těchto důvodů je dobré se takovým místům vyvarovat a nemít ani potřebu se tam dostávat.
To co zde píši je můj systém a neříkám že bude tím nejlepším kdo co kdy vymyslel, ale je stavěný na mé potřeby a potřeby mé rodiny. Proto jej prosím berte jen jako příklad toho na co je třeba pamatovat. Je třeba pamatovat na základní systém o co jde. Z místa kde to vře nebo nefunguje se dostat na místo kde jde v klidu přežít nebo žít. Nějak se tam musím dostat. Dostat tam i další osoby. Všichni musíme něco jíst, pít a oblékat se. V moderní době není neobvyklé, že někdo ze skupiny bude potřebovat i léky. Vše by mělo být alespoň předběžně rozplánované a pokud možno i vyzkoušené částečně v praxi. Většina z nás i když má třeba lokální pracoviště jezdí i na školení, porady nebo na dovolenou ... a i tak musíte v případě potřeby pamatovat na to jak se dostanete na bezpečné místo. Osobně jsem si vše rozdělil na několik menších bodů, které zbytečně nepřetěžují.
Zavazadla
Pokud nemáte své bezpečné místo za komínem, tak je třeba počítat, že se tam budete muset dopravit. Ne vždy jde spoléhat na auto, které může být zbytečně podezřelé a určitě se najde i někdo takový kdo ho bude chtít víc než vy a je to problém.
Taktická vesta
Vesta je mezikrok mezi klasickým evakuačním zavazadlem. Měla by být vždy po ruce na cestách. Takže ji mám uloženou v práci, v autě, beru ji jako malé zavazadlo i kamkoliv s sebou na delší školení. Měla by obsahovat zásoby na 1-2 dny pro jednoho člověka. Počítaje voda/jídlo/lékárnička/léky/nůž-zbraně/zdroj světla. Případně i další drobnosti, které budou pro Vás důležité. Určitě se jako další věci hodí finanční hotovost, cigarety (pro osobní spotřebu nebo na výměnu či dar), alkohol (stejně jako ty cigarety).
Únikové zavazadlo (batoh) tzv. BOB
Toto téma se již i na českém internetu docela dobře rozebrané. Ovšem podle mého by mělo být toto zavazadlo již dalším doplňkem taktické vesty ... ovšem s batohem je třeba cestu plánovat tak, že již by měl obsahovat základ stejný jako vesta leč aby nebyl na vestě závislí. Nikdy nevíte o kterou součást vybavení kdy a kde přijdete. Je dobré plánovat jeden batoh na dva lidi. Případně potřeby pro dítě nebo domácí zvíře. Obsah batohu by vás měl zajistit minimálně na 3 dny. Nouzově i na týden. Proto je dobré využít i dehydratovanou stravu ... o tom však později. Součástí batohu by měla být i zbraň pro osobní ochranu. Z vlastní zkušenosti mohu vřele doporučit na celodenní nošení teleskopický obušek, který je mimořádně účinný a zpravidla nehrozí nechtěný úraz. Co se týče osobní ochrany, tak zbraň či jiný prostředek by měl být úměrný situaci. Mnohdy postačí i jen pepřový sprej či jiné "měkké" zbraně.
Mrtvá schránka
Pokud jste nuceni opustit svůj domov(místo) bez jakýchkoliv zavazadel, které jsem zmiňoval výše bude vhodné mít cestou na vaše bezpečné místo mít připravenou mrtvou schránku. Postačí zapažená, od vlhkosti izolovaná a zamaskovaná díra v zemi, která by měla obsahovat shodné věci jako jsou v "BOBu". Důkladně srovnané a uchovávané tak aby vlhkost nebo hmyz nemohl zásoby porušit. Dle vývoje situace může být taková schránka dimenzovaná na delší období než jen několik dnů. Případně jich můžete mít založeno více. Vše je jen o vašich možnostech.
Bezpečné místo
Aneb podle přísloví můj dům, můj hrad. Takové místo bude pravděpodobně vaše chata, chalupa nebo i stavení mimo hlavní města. V podstatě co Čech to nějaká chaloupka, chatička ... samozřejmě bohatší mohou uvažovat i o vlastním podzemním zařízení. Ovšem důležité je v případě nepokojů být mimo jejich střed. Toto místo by mělo být vybaveno zásobami na takovou dobu než přejde hlavní problém. Jsou lidé v oboru co plánují výpadek dlouhý i několik let a podle toho mají postavený plán zásob. Osobně se domnívám, že v našich středoevropských podmínkách není nutné plánovat až tak dopředu. Ostatně suroviny by se měli pokud možno obnovovat a osobně si neumím představit, že bych ujídal z konzervovaných potravin abych je mohl zase doplnit. A to hlavně v časech klidu a dostupné sítě obchodů. Spíše než na zásoby jako takové bych se zaměřil i na permakulturu. Tedy být schopen si část zásob obstarat z vlastních zdrojů a ty použít na výživu nebo na směnu za jiné zboží. Dnes to vypadá jako scifi, ale kdo četl povinnou četbu třeba od A. Jiráska "U nás", tak v době před dvěma či třemi staletími lidé na horách žili převážně z toho co jejich malá políčka vyprodukovala. Díky tomu se skládal i jídelníček. V žádném případě neměli maso každý den nebo i týden. Tento systém je na místě studovat oproti tomu do kdy která konzerva vydrží ...
Produkce potravin a lov
Již jsem se výše zmínil o vlastním pěstování, tak dnes obor zahradničení není zrovna IN. I když bio zelenina a ovoce je poměrně v kurzu. Do jaké míry se jedná jen o pózu je na posouzení každého zvlášť. Každopádně příklad bychom si měli vzít z našich předků, kteří se byli schopní o sebe postarat aniž by chodili na nákup. To se stalo až po rozvoji měst a dosud jsou vesnice a lidé, kteří si z velké části vystačí s tím co vypěstují nebo vychovají sami. V případě PREPPERa si vystačím s plochou cca 300m2 na osobu. Což je při intenzivním a správném hospodaření je prostor, který vyprodukuje potravu pro jednoho člověka na rok. Samozřejmě masové konzervy přijdou vhod.
Zbraně
Otázka zbraní je velmi sporná. Je samozřejmě na každém jak se k této problematice postaví, ale faktem je, že pokud nastane cokoliv co bude mít za následek rozpad společnosti. A je celkem jedno jestli je to na týden, měsíc či roky. Předpokládejme, že vždy se vytvoří komunity, které budou se snažit přežít. Což je celkem pochopitelné ... vzhledem k tomu, že prepper předpokládá takovou situaci, tak je na ní do určité míry připraven a tak se může vyhnout situaci, kdy se v první řadě začnou rabovat obchody. Samozřejmě i ty nejsou bezedné a pravděpodobně se takové komunity zaměří na opuštěné domovy. Již zde lze předpokládat, že dojde do rozdělení teritoria mezi řadu komunit. S velkou pravděpodobností narušení teritorií vyvolá násilné konflikty. Zatím samozřejmě mezi komunami. Což oslabí potenciální nepřítele. Dříve nebo později se rabování dostane až za hranice opuštěných domovů a bude se rabovat vše kde je předpoklad, že lze najít potraviny, pití, oblečení a cennosti pro směnu.
A teď dochází i na preppera, který nemá v úmyslu nikomu ublížit, ale rozhodně si nenechá vzít své zásoby, zničit svou úrodu nebo odvléci chované zvířectvo. Své materiální statky je třeba stejně tak chránit jako životy a zdraví těch kteří u vás přebývají.
Určitě bude rozdíl mezi americkým a českým prepperem. Rozdíl bude v kvantitě střelných zbraní různého druhu. Nemyslím si, že by toto řešení bylo bezpodmínečně nutné. Je spousta druhů zbraní, které velmi dobře fungují jako obranné a nemusí se vždy jednat o moderní střelně zbraně. Proto zde prezentuji svou představu ideální obrané zbraně.
Teleskopický obušek
Obušek považuji za jednu z nejlepších a nejúčinnějších obraných zbraní. Nosím jej vždy denně u sebe ať již v pouzdře na pásku nebo volně v kapse. Jeho využití není jen jako zbraň, ale ale i jako pracovní nástroj. Každopádně při správném použití jde o vysoce účinnou "nesmrtící" obranu. Protivník může být velice rychle a efektivně zneškodněn aniž by měl trvalé následky. Ovšem stejně tak snadno může způsobit i smrt. Je dobré cvičit jeho použití a to hlavně tasení. Když to přeženu, tak použití je obdobné jako boj s klackem či tyčí ... . Vybírejte obušky jen a pouze kalené. Nekalený obušek je jen šidítko a vyhozené peníze. Doporučuji od firmy ESP. Kde kalený obušek stojí asi 600 Kč. Zatímco nekalený 300 Kč.
Nůž/tomahawk
Tyto dvě další zbraně spíše považuji za multifunkční pomůcky. Nůž by měl mít každý u sebe. Ať již je o uříznutí provázky až po namazání svačiny. A samozřejmě jako obraný prvek. Osobně dávám přednost zavíracím nožům, které mají klip na opasek. Díky tomu mohou být větší a velikostně se vyrovnají nožům pevnou čepelí.
Tomahawk je zbraní mého dětství. Miluji příběhy hrdinného náčelníka Apačů ... který vždy měl za opaskem svůj tomahawk. Dnes je ovšem poněkud jiná doba a i tyto staré a primitivní zbraně dostávají nový smysl. V moderním zpracování jde o kombinaci sekerky a sečné zbraně. Ideální pomůcka na vandr i na obranu. Díky moderním technologiím je lehký a lze nosit v pouzdře na opasku.
Tomahawk je zbraní mého dětství. Miluji příběhy hrdinného náčelníka Apačů ... který vždy měl za opaskem svůj tomahawk. Dnes je ovšem poněkud jiná doba a i tyto staré a primitivní zbraně dostávají nový smysl. V moderním zpracování jde o kombinaci sekerky a sečné zbraně. Ideální pomůcka na vandr i na obranu. Díky moderním technologiím je lehký a lze nosit v pouzdře na opasku.
Kuše/Luk a šípy
I osvědčené a účinné znalosti v moderním hávu dostávají dnes smysl. A to ať se jedná o kuši či luky. V kombinaci kevlaru, karbonu a kovu se z obou stávají moderní a bohužel i smrtící zbraně, které lze legálně vlastnit. Využití je nejen na obranu, ale i na lov.
V obou případech se efektivní dostřel pohybuje okolo 50-100 metrů což je více než dostatečný dosah. Zbraně jsou tiché a munice v tomto případě šíp lze použít opakovaně nebo si je lze poměrně snadno vyrobit. Což je samozřejmě velká výhoda.
V obou případech se efektivní dostřel pohybuje okolo 50-100 metrů což je více než dostatečný dosah. Zbraně jsou tiché a munice v tomto případě šíp lze použít opakovaně nebo si je lze poměrně snadno vyrobit. Což je samozřejmě velká výhoda.
Pěstování, chov a lov
V tomto bodě bych se rád zaměřil na tu část, která dle mého názoru je nejdůležitější. A tím je vlastní produkce potravin. V dnešní konzumní společnosti je běžné vše co potřebujeme koupit. Spoustu toho vyhodíme. Plýtvání je důsledkem toho jak bohatá společnost je. Dle údajů až 100kg na jednou osobu je zbytečně vyhozených potravin. V případě krizové situace však bude třeba zpracovat vše. Obecně potraviny lze rozdělit do dvou druhů dle skladovatelnosti. A to nám trochu hraje do karet:
1) Lze uchovat dlouhodobě: sůl, těstoviny, rýže, mouka, suché luštěniny ...
2) Lze vypěstovat/ulovit: čerstvá zelenina, maso, tuk, houby, koření ...
Výhodou všech položek co jsou uvedené pod bodem jedna je ten, že při správném skladování mají takřka neomezenou životnost. Vše pod bodem dva jsou produkty, které lze relativně snadno produkovat. Ovšem ne že by bylo něco bez práce, ale je vhodné vybírat takové rostliny či zvířata, ze kterých je maximální užitek a potřebují minimum času na jejich vyprodukování.
Tedy pokud nemáte jako vaše alternativní místo pro život statek není vhodné si pořizovat koně či hovězí dobytek. Ne že by měli menší užitkovou, ale nejsou rentabilní v poměru kilogramu produktu ku času stráveným k produkci.
Co je vhodné pěstovat za zeleninu: brambory, topinambury, fazolové lusky, tykve (cuketa, dýně), rajčata, okurky, dle možností i cibule, česnek. Na dochucení je vhodné pěstovat nenáročné bylinky jako bazalka, libeček, máta, petržel, pažitka a samozřejmě i chilli. Bylinky lze kombinovat dle vašich chutí a možností. Ideální je v létě je nechat na zahrádce a na zimu domu za okno.
Co je vhodné chovat: Se zvířaty je již složitější práce než se zeleninou. Proto by také prepper měl omezit příjem živočišných bílkovin a spíše jíst ty rostlinné. Ovšem maso je prospěšné pro zdraví, takže je vhodné chovat živočichy pro maso. A samozřejmě dle pravidla s co největší výtěžností ku času.
Z vhodných drobných hospodářských zvířat jsou vhodné slepice (vajíčka, maso, peří), kachna-husa (maso, peří, tuk), vietnamské prase (maso, kůže, tuk ... pozn. může se chovat na volno), ryby (maspo ... pozn. buď jako součást aquaponiky nebo samostatně). Koza, ovce (maso, kůže, mléko)
Veškeré zvířectvo výše uvedené je schopné se více méně postarat samo o sebe co se týče potravy. Díky volnému výběhu nebudete mít problém se škůdci a vysokou travou. Ono se vlastně ani neočekává, že v krizovém období budete mít na zahradě anglický trávník ...
Co se týče lovu, tak záleží do jaké míry bude fungovat společenský řád. Pokud ano, tak je třeba povolení k lovu jak zvěře, tak ryb. V případě, že společnost nebude fungovat, tak je možné si jídelníček rozšířit i divočinu nebo ryby.
Prepperova špajz
Jednen z mnoha regalů pro uskladnění potravin, nářadí, zbraní a munice ... |
Když náhodou se podívám na nějaké cizí prepperské stránky, tak vidím regály plné konzerv a trvanlivých potravin. Nejsem si jistý jestli toto je právě cesta, kterou by se měl člověk ubírat. Samozřejmě jde o to nač se jednotlivá skupina připravuje. Pokud by mělo jít o absolutní kolaps, tak nevím jestli je zajímavé sedět někde v bu,nkru a více méně do konce života baštit konzervy a suchary. Zásoby by si měl člověk vytvořit, ale pro mě je prioritou spíše dostatek semen jedlých rostlin a případně i takové rostliny které budou produkovat plody neustále. Jinými slovy jde o ovocné stromy a keře, houby a případně i topinambury a mnoho dalších potravin, které zísáme snadno už jen tím, že v dobách klidu je zasadíme či založíme takové podmínky aby samotné s minimálním našim přičiněním produkovali potraviny.
Druhou část potravin lze získat lovem či rybolovem. Obě varianty jsou možné a je jen na jednotlivci kterému způsobu dá přednost. Lépe řečeno co spíše ovládá. Ono to, že někdo má doma pušku, tak se z něj nestane hned lovec.
Proto je ideální mít ve spíži takové potraviny, které se za běžných pomínek nekazí, lze je uchovávat "neomezeně" a jsou spíše součástí stravy, kterou si dokážeme ulovit či vypěstovat. Ovšem v nouzovém případě mohou být i hlavní potravou.
Ostatně přehnané zásoby potravin v případě, že se tato informace dostane k někomu jinému může být i kontraproduktivní. Přeci jen se můžou a také se objeví lidé, kteří se na nic nepřipravili a budou chtít zásoby sehnat stůj co stůj.
Jednoho preppera, který má doma malý kryt znám osobně. Z důvodu ochrany dat nebudu prozrazovat identitu. Ale má to fakt vymakané. Dokonce si pořídil šroubový kompresor, aby zajistil nezávislou vzduchotechniku v případě blackoutu. Je zajímavé číst a vidět, jak detailně nad tím ti lidé přemýšlí. Zda to má nebo nemá smysl, to nechám už na zvážení každého. ;-)
OdpovědětVymazat